Ceramiczne patelnie nieprzywierające – dlaczego warto je mieć?
18 kwietnia 2020
Czym jest Schufa?
13 maja 2020

Prysznic czy wanna?

W trakcie projektowania swojej wymarzonej łazienki bądź remontowania już istniejącej, pojawia się moment jednego z najważniejszych wyborów – wanna czy prysznic? Na rynku można znaleźć najróżniejsze modele wanien oraz kabin prysznicowych, jak i akcesoriów do nich przeznaczonych, jak np. krzesło pod prysznic. Na co warto się zdecydować – na prysznic czy wannę?

Wybór nie zawsze jest taki trudny – od czego zależy?

Wiele osób od razu zna odpowiedź na odpowiedź dotyczącą wyboru między prysznicem a wanną. Nie muszą się oni zastanawiać, ponieważ są tacy, co preferują wieczorne kąpiele w wannie oraz tacy, którzy z braku czasu wolą wziąć szybki prysznic. Tak więc, na pierwszy rzut oka można dojść do wniosku, iż kluczem do podjęcia decyzji są właśnie osobiste upodobania. Jest to prawda, jednak występują również inne bardzo ważne czynniki, takie jak na przykład budżet czy metraż łazienki. Są tacy, którzy mogą zdecydować się na oba rozwiązania, jednak przeważnie życie stawia pewne ograniczenia.

Wanna czy kabina prysznicowa?

Z racji, iż kabina prysznicowa zajmuje niewiele miejsca, bardzo dobrze sprawdza się w łazienkach o małym metrażu. Najczęściej stosowanymi brodzikami są te w kształtach półokrągłych i kwadratowych. Taki brodzik umożliwia zaoszczędzenie maksymalnej powierzchni w pozostałej części łazienki, którą należy zagospodarować również w umywalkę, WC, a często również pralkę. Tak właśnie wygląda większość łazienek w blokach mieszkalnych, zwłaszcza tych zbudowanych jeszcze z wielkiej płyty.

W nieco większej łazience można zdecydować się na montaż wanny. Obecnie są one produkowane w najróżniejszych wymiarach i kształtach. Ich ogromną zaletą jest to, że pozwalają one na dłuższą chwilę relaksu i odprężenia.

Po ciężkim dniu w pracy, długich godzinach przed komputerem, częstych podróżach w obecności korków, pośpiechu i kolejek – stres w obecnych czasach stał się nierozłącznym elementem życia. Każdy dom powinien być swoistą oazą spokoju, relaksu, gdzie każdy znajdzie czas dla siebie i dla swoich myśli. Wielu lekarzy uważa, iż higiena umysłu jest równie ważna, jak codzienna toaleta.

Nie ma nic lepszego na walkę ze stresem niż długa, aromatyczna kąpiel. Tutaj niezastąpiona jest wanna, w której można wygodnie się rozłożyć i rozkoszować zapachem świec, olejków, czy dobrego wina. Pod deszczownicą zestawu prysznicowego osiągnąć taki efekt jest niezwykle trudno. Tak więc, w przypadku dostatecznej ilości wolnego miejsca w łazience i preferencji spędzenia chociaż jednego wieczoru w tygodniu w otoczeniu ciepłej wody, zaleca się wybór wanny.

Dużą zaletą prysznicu jest możliwość oszczędzania wody. Nie gwarantuje on tego, lecz umożliwia. Kąpiel w wannie o długości 160-170 cm wymaga zużycia przeciętnie 100-110 litrów. W trakcie 8-10 minutowego prysznica wykorzystywana jest bardzo podobna ilość wody. Tak więc chcąc nieco zaoszczędzić – wystarczy skrócić nieco czas spędzony pod prysznicem.

Krzesło pod prysznic, czyli ciekawe akcesoria łazienkowe

Łazienka bez barier jest w zamyśle pomieszczeniem w pełni przystosowanym dla osób starszych lub niepełnosprawnych. Powinna ona wyróżniać się niezwykłym bezpieczeństwem i funkcjonalnością. Nie wystarczy zamontować solidne i wytrzymałe uchwyty oraz poręcze, aby problem zagrożenia upadkiem w łazience został w pełni rozwiązany. Bardzo ważne jest także zamontowanie odpowiednich siedzisk prysznicowych (jak np. krzesło pod prysznic), które usprawnią korzystanie z łazienki i tym samym w znaczny sposób ułatwią dbanie o codzienną higienę osobistą.

Krzesło pod prysznic dla osób niepełnosprawnych i seniorów jest gwarancją wygody i bezpieczeństwa w trakcie czynności związanych z utrzymaniem higieny. Łatwo się one składają i są wyjątkowo praktyczne, co upraszcza ich schowanie w przypadku nieużywania. Na rynku są dostępne zarówno siedziska pod prysznic, jak i do zastosowania w wannie.

Komentarze są wyłączone.