Jak wykorzystywać olej kokosowy do codziennej pielęgnacji?
18 listopada 2018
Jak urządzić dużą sypialnię?
21 listopada 2018

Dom inteligentny – jakie daje nam możliwości?

Dom inteligentny to propozycja, która niegdyś wydawała się być dostępna tylko dla najbardziej zamożnych. Dziś zastanawia się nad nią coraz więcej osób, liczących na oszczędności i wygodę. Jakie możliwości niesie ze sobą inteligentna technologia?

Dom inteligentny i jego zalety

W domu inteligentnym zastosowany zostaje zintegrowany system automatyki. Oznacza to, że zarówno ogrzewaniem, jak i wszelkiego rodzaju instalacjami elektrycznymi, steruje system. Dla mieszkańców to nie tylko wygoda, bo w zależności od wybranych opcji, mogą liczyć nawet na zwiększenie bezpieczeństwa domu, który zostawiają pusty pod swoją nieobecność. To przede wszystkim okazja do obniżenia rachunków, oszczędności, które mogą kształtować się nawet na poziomie 30-50% względem ogrzewania i zużycia energii.

Sterowanie oświetleniem, ustawienie wedle własnych potrzeb, a co za tym idzie korzystanie faktycznie tylko z takiej ilości energii czy ogrzewania, jaka jest niezbędna użytkownikom domu. W tradycyjnych rozwiązaniach marnuje się sporo zarówno ogrzewania, jak i energii. Tak naprawdę nie wykorzystuje się potencjału, ale zasoby w nadmiarze, choć rzeczywiste potrzeby są mniejsze. W efekcie końcowym rosną rachunki, a komfort korzystania z domu jest na dość przeciętnym poziomie.

Dom inteligentny to systemy, dzięki którym można sterować nie tylko oświetleniem wewnątrz, ale i na zewnątrz domu, w całym otoczeniu posesji. Ponadto w razie próby włamania, system jest w stanie powiadomić policję, a użytkownicy bezproblemowo mogą monitorować zużycie energii elektrycznej i cieplnej.

Doskonały dom inteligentny? – wady

Zalety przekładające się na oszczędności i komfort korzystania z domu inteligentnego, są oczywiste. Nie da się jednak uniknąć minusów, które mogą zadecydować o tym, czy faktycznie gra będzie warta świeczki. Przede wszystkim systemy tego typu są rozwiązaniami dość drogimi, a do tego dochodzi wysoka awaryjność zastosowanych czujek. Nie da się uniknąć ciągłego zasilania. Czy jednak te 'wady’ są w stanie przeważyć nad zaletami? O tym muszą zdecydować potencjalni nabywcy zintegrowanych systemów automatyki domowej.

Komentarze są wyłączone.