Jak wybrać odpowiedni żakiet damski?
1 stycznia 2020
Jak urządzić małą łazienkę, aby była przytulna i komfortowa?
24 lutego 2020

Jak dobrze sprzedać samochód?

Kiedy decydujemy się na sprzedaż auta, powinniśmy zaprezentować je jak najkorzystniej. Tylko wtedy, kiedy przekonamy potencjalnego kupującego o wartości naszego pojazdu, zawrzemy umowę sprzedaży. A nie jest to takie proste. Rynek samochodów używanych wprost roi się od doskonale wyeksponowanych samochodów, które na zdjęciach niewiele różnią się od modeli z katalogów, jakie odnajdziemy na półkach w salonach.

Przyjrzyjmy się, na co warto zwrócić uwagę kiedy przygotowujemy samochód do sprzedaży. Na koniec zaś spojrzymy, czy auto używane z gwarancją to tylko mit czy biorąc auto z komisu możemy czuć się bezpieczni.

Dobre zdjęcie i ogłoszenie to podstawa

Choć może wydawać się to oczywiste, ale za wszelką cenę unikajmy błędów w treści ogłoszenia. To razi odbiorcę już na starcie. Zadbajmy tez o to, aby zrobić dobre zdjęcia auta. Jeżeli nie mamy odpowiedniego aparatu albo nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, lepiej zapłacić fotografowi. Nie będzie nas to kosztowało dużo pieniędzy, a możemy liczyć na większe zainteresowanie naszym ogłoszeniem. Naturalnie przed zrobieniem zdjęć auto należy dokładnie umyć i nawoskować, a wnętrze posprzątać i wyprać tapicerkę.

Uczciwość zawsze popłaca

Nie warto oszukiwać ani w ogłoszeniu, ani w toku negocjacji. Jeżeli nasze auto ma jakąś wadę (bardziej lub mniej ukrytą) lepiej poinformujmy o tym kupującego. Dzięki temu będzie on wdzięczny za uczciwość i bardziej skłonny do ustępstw, a my nie będziemy musieli się zastanawiać, czy dostaniemy wezwanie do zapłaty i pozew.

To samo dotyczy treści zapisów umowy. Oczywiście, że możemy w niej przewidzieć dziesięć kar umownych, zastaw, a nawet gwarancję bankową na pierwsze żądanie. Pytanie tylko, kto z nami taką umowę podpisze… Starajmy się, aby zapisy były proste, czytelne i uwzględniały interesy obu stron.

Pilnujemy dokumentacji

Zdarza się, że auto ma bogatą historię wypadków, napraw i modernizacji. Jeżeli tak jest i w naszym przypadku, dbajmy o to, aby gromadzić całość stosownej dokumentacji. Kupujący zawsze doceni pełen wgląd w historię samochodu i to, że nie będzie musiał jej szukać na własną rękę.

Auto używane z gwarancją fakt czy mit?

Już od jakiegoś czasu na rynku pojawiły się firmy, które oferują sprzedaż gwarancji na samochód używany. Jeżeli więc to my decydujemy się na zakup kilkuletniego auta z komisu warto rozejrzeć się za takim, które posiada gwarancję. Samochody używane z gwarancją są zabezpieczone na czas do kilku lat. Często gwarancja obejmuje najbardziej awaryjne podzespoły, takie jak skrzynia biegów, sprzęgło czy układ hamulcowy. Warunkiem może być korzystanie z ASO producenta.

Opcja jest o tyle bezpieczna, że firmy dające takie zabezpieczenie dokładnie badają warunki techniczne samochodu oraz dbają o to, by były to modele relatywnie nowe (najdalej kilku, kilkunastoletnie). Raczej więc nie musimy się obawiać o to, że kupimy przysłowiowego kota w worku.

Komentarze są wyłączone.