Każde, nawet najmniejsze pomieszczenie, można urządzić z klasą. Wystarczy zastosować kilka trików aranżacyjnych, aby uzyskać iluzję poszerzenia i wydłużenia wnętrza. Do tego potrzebne są nie tylko odpowiednie sprzęty, ale też ciekawy koncept. Jeśli te dwa elementy będą ze sobą współgrać, osiągnie się niewątpliwie duży sukces.
Pierwsza najważniejsza sprawa przy urządzaniu małych łazienek to zasada przestronności. Nie można ustawiać wielu sprzętów obok siebie. W tym kluczu należy spojrzeć na ścianę znajdującą się naprzeciwko drzwi. Po wejściu do pokoju powinno się mieć wrażenie pustej przestrzeni, dlatego ściana nie może bycz zagospodarowana. Najlepiej, aby stanęła w tym miejscu wanna, a góra pozostała pusta. Wtedy efekt będzie trafny.
Bardzo ważne jest również odpowiednie rozmieszczenie mebli łazienkowych. Najlepiej, by były to szafki i umywalka podwieszane. Wtedy też uzyska się dodatkową przestrzeń na dole. W tak małym wnętrzu liczy się każdy centymetr, dlatego też warto wykorzystywać je mądrze. Można np. zamontować szafkę pod umywalką, aby przechowywać tam czyste ręczniki lub podręczne środki czystości. Oprócz praktycznego wykorzystania przestrzeni zyskuje się również ciekawą dekorację łazienki.
Jeśli chcemy uzyskać iluzję większej przestrzeni, warto pobawić się kolorami podłogi, płytek i ścian. Zasada jest taka, że im chłodniej, tym więcej miejsca wizualnie można zyskać. Dobrze też, jeśli powierzchnia materiałów jest błyszcząca. Odbijające światło płytki stwarzają pożądany efekt. Oprócz tego należy unikać stosowania materiałów z wyrazistym wzorem. Najlepiej, gdy są to powierzchnie gładkie i jasne lub ewentualnie w duże geometryczne wzory. Dobrym rozwiązaniem jest np. czarno biała podłoga w karo. Niezawodny okazuje się również szeroki dekor, np. plakaty naścienne czy poziome pasy w kontrastowym kolorze na ścianie. Płytki o kształcie prostokąta trzeba układać w poziome pasy. Lepiej jednak zostawić górną część ściany pusta, a jedynie pomalować ją jasnym kolorem. Nie można również zapominać o lustrzanych wstawkach. Nie tylko duże lustro, ale też szklane szafeczki czy blaty – dzięki zastosowaniu takich materiałów światło odbija się, tworząc świetną iluzję głębi i oddalenia.
Mimo że przestrzeń łazienki jest mała, nie może w niej braknąć praktycznych dywaników. Dzięki nim można wyjść z wanny bezpiecznie i ogrzać stopy. Oprócz swojej praktycznej strony dywaniki łazienkowe to także często wysublimowany dekor. Wiadomo, że w mniejszych pomieszczeniach nie można sobie na umieszczenie dywaników dużych, ale dobre dopasowanie pozwoli uzyskać ciekawy efekt wizualny. Najlepiej wybierać dywaniki łazienkowe o małych kwadratowych kształtach, wykonane z trwałego, podgumowanego materiału. Jeśli wnętrze jest kwadratowe, wtedy lepiej wybrać dywaniki łazienkowe okrągły, również niewielkich gabarytów. Barwa powinna również komponować się z ogólnym tłem, aby nie zrobił się niepotrzebny dysonans.
Oprócz ww. wskazówek, trzeba też zwrócić uwagę na prawidłowe (d)oświetlenie wnętrza. W małej łazience musi być dużo światła. Powinno być ono rozproszone i najlepiej umieszczone w kilku miejscach. Plafon, podwieszane kinkiety czy oświetlone szafki to świetny sposób na wizualne poszerzenie przestrzeni.