Jakich prawnych możesz się spodziewać od prawników w Łodzi i nie tylko?
13 czerwca 2019
Kiedy w domu jest sportowiec
1 sierpnia 2019

Czy domki z drewna są bardziej podatne na pożary?

Gartenhaus aus Holz, Nordrhein-Westfalen, Deutschland

Słysząc o pożarach domów, ludzie automatycznie kojarzą je z drewnianymi domami. W tym miejscu postaramy się bliżej przyjrzeć temu, czy faktycznie posiadając domki ogrodowe musimy się bardziej obawiać ognia.

Skąd w nas obawa przed połączeniem ognia z drewnem?

Przede wszystkim prawdą jest, że żaden materiał budowlany nie ma większego znaczenia, gdy ktoś działa lekkomyślnie. Mimo tego – ludzie obawiają się kombinacji drewna i ognia z konkretnych powodów. Historycznie drewno było głównym materiałem budowlanym w wielu miejscach na świecie: całe miasta zbudowano z drewna.

Archiwa zawierają wiele zapisów na temat miast, które spłonęły w różnych punktach czasowych, a w tych gęsto zabudowanych miastach ogień mógł szybko przeskakiwać z jednego budynku do drugiego z racji tego iż w dużej mierze były to drewniane domy. Pamięć ta jest głęboko zakorzeniona w umysłach ludzi nawet dzisiaj i nie jest tak łatwo się z tego uwolnić. Według statystyk większość pożarów domów nadal ma miejsce w domkach z drewna…

Czy zatem odpuścić sobie domki ogrodowe z obawy o pożar?

Statystyki te są nie tylko zatrważające, ale także niesprawiedliwe dla branży budowlanej. Dogłębne badania i analizy ujawniają, że większość pożarów w domkach ogrodowych zdarza się w starych chatach ogrodowych, a nie w nowoczesnych konstrukcjach. Kiedyś budynki nie były tak budowane z myślą o zachowaniu bezpieczeństwa pożarowego jak to ma miejsce dzisiaj, a prawda jest też taka że ludzie często zachowują się bezmyślnie i lekkomyślnie bez uwzględnienia czynnika ryzyka pożaru. Na przykład kraje skandynawskie budują nawet ośmio poziomowe drewniane budynki mieszkalne – świadczy to o tym, że drewno odpowiednio traktowane jest materiałem ognioodpornym.

Pojawia się zatem pytanie: jak bezpieczne jest drewno? Aby coś mogło się zapalić, wymaga trzech głównych elementów. Pierwszym składnikiem jest paliwo – w tej konkretnej dyskusji mówimy o domkach ogrodowych. Drugim składnikiem jest tlen lub utleniacz, który umożliwia spalanie płomienia. Ostatni składnik jest źródłem zapłonu, którym może być wszystko. Jeśli jesteśmy rozważni, nie dojdzie do pożaru w domku drewnianym.

Komentarze są wyłączone.