Kiedy nasze dziecko zawodowo uprawia sport, odczuwają to wszyscy domownicy – rodzice, rodzeństwo, dziadkowie. Wszyscy są zaangażowani w organizację i pomoc młodemu zawodnikowi. Oczywiste jest, że rodzicom zależy na rozwoju ich dziecka. Wymaga to poświęcenia większej ilości czasu i energii.
O co zadbać, żeby uprawiana przez nasze dziecko dyscyplina sportu ciągle sprawiała mu radość? Jak podzielić czas między dzieci, żeby nie czuły się zaniedbane? Czy dziecko powinno mieć jeszcze jakieś zajęcia dodatkowe? O jakie sprawy należy zadbać oprócz regularnych treningów? To pytania, które rodzice sportowców zadają sobie każdego dnia.
Dziecko, które jest zafascynowane sportem, chętnie trenuje. Przychodzi jednak moment, kiedy sport przestaje być zabawą, a staje się obowiązkiem. Aby osiągnąć w szczycie kariery sukces, większość dyscyplin trzeba zacząć trenować jako dziecko. Rodzice muszą pamiętać, że drogi życiowej nie wybiera się mając 5 lat, a częste, nowe pomysły na życie są normalne. Należy wspierać młodych sportowców w ciężkich chwilach, pomagać wytrwać, ale pozwolić odpuścić, kiedy dziecko tego potrzebuje.
Nie każde z naszych dzieci musi być sportowcem. Reszta rodziny może mieć zupełnie inne pasje i trzeba to zaakceptować. Zawożenie na treningi, przygotowywanie odpowiednich posiłków, lekarze, zakupy – to wszystko wymaga poświęcenia dużej ilości czasu. Posiadając więcej niż jedno dziecko, nie można zapomnieć o reszcie i trzeba wspierać je w równym stopniu co młodego sportowca.
Sport to nie wszystko i jakakolwiek kontuzja może przekreślić całą karierę. Uprawiając sport zawodowo, nie można zaniedbać zdrowia. Dobrą alternatywą są zajęcia, które będą odskocznią od treningów np. zajęcia plastyczne, jednak nie zawsze starcza na to czasu.
Młody sportowiec powinien być pod opieką lekarza sportowego, rehabilitanta, dietetyka i psychologa sportowego. Młody organizm jest niesamowicie plastyczny, łatwo go trenować, ale równie łatwo jest wypracować w nim nieprawidłowe wzorce. Jako rodzice możemy posiłkować się różnymi źródłami informacji. Pomocne mogą być: psychologia sportu książka, fora internetowe dotyczące rehabilitacji czy dietetyki, blogi o tej samej tematyce itp.