Geneza i znaczenie imienia Wincenty – data imienin oraz słynne postacie
19 czerwca 2024
Jak wyznaczyć końcową średnią z ocen w szkole
23 czerwca 2024

10 superfoods, które przekształcą Twoją dietę w moc zdrowia

Wśród mnóstwa produktów spożywczych nie brakuje też takich, które mają wyjątkowo korzystny wpływa na zdrowie. Są one nazywane superfoods, a ich lista jest niezwykle długa. Zdrowa żywność obfituje w składniki odżywcze i ma bardzo różne działanie. Co ważne, superfoods to produkty nie tylko zdrowe, ale także smaczne.

Co zawiera superfoods?

Mianem zdrowej żywności określa się produkty (głównie pochodzenia roślinnego), które korzystnie wpływają na zdrowie, gdyż zawierają mnóstwo składników odżywczych. Na liście tej znajdziesz nie tylko produkty pochodzenia zagranicznego, ale także nasze rodzime. Superfoods zawiera nie tylko witaminy i minerały, ale obfituje także w antyoksydanty oraz jest źródłem wielu innych substancji bioaktywnych korzystnie wpływających na zdrowie i samopoczucie. Na liście tej znajduje się między innymi mleko kozie.

 

Mleko kozie – jakie ma właściwości?

Pochodzące od kóz mleko to doskonała alternatywa dla mleka krowiego. Skład mleka krowiego i koziego jest mocno zbliżony do siebie, różnica między nimi polega na tym, że składki te występują w obu rodzajach tych mlek w różnych proporcjach. Mleko kozie w przeciwieństwie do krowiego zawiera znacznie więcej, bo aż do czterdziestu procent białka serwatkowego, które korzystnie wpływają na układ pokarmowy. Mleko pochodzące od kóz jest bardziej tłuste niż krowie, ale nasz organizm trawi go o wiele lepiej niż tłuszcz zawarty w mleku krowim. Mleko kozie jest bogatym źródłem witaminy A i niacyny oraz takich pierwiastków mineralnych, jak wapń, potas, sód i fosfor. Ponadto mleko kozie jest źródłem kwasu foliowego, które szczególnie potrzebują kobiety w ciąży, witamin D i E. Z powodzeniem mleko kozie może wchodzić w skład codziennej diety osób dorosłych oraz dzieci.

Jakie produkty poza mlekiem kozim zaliczane są do superfood?

Lista superfood obejmuje obecnie około sto produktów, nie da się więc wymienić ich wszystkich. Do tych, które są doskonale znane zaliczyć można:

  • spirulinę;
  • chlorellę;
  • owoce morwy;
  • zieloną herbatę;
  • awokado;
  • komosę ryżową;
  • miód manuka;
  • siemię lniane (polski odpowiednik nasion chia, zawiera znacznie więcej od nich kwasów tłuszczowych omega 3);
  • kasza jaglana jest bogatym źródłem witamin z grupy B, nie zawiera glutenu, zastąpisz nią nasiona amarantusa;
  • aronia i żurawina – odznaczają się wysoką zawartością witaminy C, możesz je wprowadzić do swojej diety zamiast jagód goi.

Polska super żywność ma takie same dobroczynne właściwości, jak ta, która u nas nie występuje, jest jednak od niej zdecydowanie tańsza.

Komentarze są wyłączone.