Na co zwrócić uwagę wybierając przewijak na łóżeczko?
Na co zwrócić uwagę wybierając przewijak na łóżeczko?
29 maja 2022
Jak zorganizować udane garden party?
Jak zorganizować udane garden party?
20 czerwca 2022

Rozwód bez orzekania o winie – dlaczego warto?

Rozwód bez orzekania o winie – dlaczego warto?

Coraz więcej małżeństw nie jest w stanie przetrwać próby czasu, co oznacza skierowanie wniosku do sądu o zakończenie wspólnego życia. To przykra sytuacja, która może odbyć się bez konieczności dokładnego omawiania wspólnych lat i prania brudów. Rozwód bez orzeczenia o winie to wyjście z sytuacji.

Rozwód bez orzekania o winie – plusy i minusy

Rozwód bez orzekania o winie przebiega zdecydowanie szybciej niż próby udowodnienia przewinień współmałżonka. W wielu przypadkach wyrok zapada już na pierwszej rozprawie, oczywiście pod warunkiem, że obie strony są zgodne, nie pragną przesłuchania świadków i nie mają żadnych dowodów na przewinienie współmałżonków. Jedna albo dwie rozprawy to absolutne maksimum, dlatego od dostarczenia wniosku do sądu do zakończenia małżeństwa może minąć maksymalnie pół roku, a czasem jeszcze mniej. Dla porównania rozwód z orzekaniem o winie może przeciągnąć się nawet do kilku lat. Złożenie wniosku do sądu wymaga właściwie napisanego pisma, wiąże się także z koniecznością uiszczenia opłaty – to sporo pracy, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty. W tym celu można zdać się na opinie internautów oraz ich doświadczenie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce odpowiednią frazę wraz z miejscowością, czyli na przykład „adwokat rozwód Łódź” i odnaleźć odpowiedniego pełnomocnika.

Dlaczego nie warto potwierdzać winy współmałżonka?

W rozwodzie bez orzekania o winie nie przesłuchuje się świadków, którzy mają zeznawać na korzyść jednej ze stron, co z oczywistych względów bardzo wydłuża cały proces sądowy.

Kolejną zaletą szybkiego zakończenia małżeństwa jest maksymalne ograniczenie stresu oraz chęć kulturalnego zakończenia związku. Jeśli w związku nie ma dzieci, nie ma powodu do przesłuchiwania świadków, nie trzeba również opowiadać o szczegółach życia intymnego czy roztrząsania małżeńskich sporów. Na Sali sądowej znikają wszystkie uczucia, empatia i pojawia się ogromna chęć wygrania, co sprawia, że bliskie osoby nie tylko kłamią, ale także omawiają bolesne i trudne historie z życia drugiej strony, a to wszystko, żeby zmyć z siebie winę za rozpad związku.

Bez względu na to, czy rozpad małżeństwa nastąpił z winy jednego ze współmałżonków, czy też nie, każda ze stron może wnioskować o przydzielenie alimentów. Jednak zakres świadczenia nie jest taki sam. Przy rozwodzie bez winy alimenty są przyznawane jedynie w sytuacji, gdy były mąż czy żona znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji. W praktyce oznacza to przyznawanie wsparcia finansowego jedynie w nielicznych przypadkach. Z kolei po uznaniu winy współmałżonka, alimenty są przyznane, kiedy sytuacja finansowa uległa zaledwie pogorszeniu.

Komentarze są wyłączone.