nowoczesne lampy
Nowoczesne lampy – materiały, formy i źródła światła
17 czerwca 2021
pasy-trx
Taśmy TRX w treningu nóg
1 sierpnia 2021

Niepełnosprawność ruchowa – jak ułatwić życie chorym najbliższym

łazienka dla niepełnosprawnych

Niepełnosprawność ruchowa może dotknąć każdego z nas, a większość spotka się z ograniczeniami ruchowymi ze względu na proces starzenia się. Co zrobić, by osoba mająca problemy z poruszaniem się nie była więźniem we własnym domu i czuła się w nim swobodnie?

Rozstaw sprzęty, by łatwo było je ominąć

Osoby korzystające z pomocy ortopedycznych potrzebują więcej miejsca do najzwyklejszego poruszania się. O ile z kulami da się jeszcze jakoś manewrować, o tyle balkonik, a czasem nawet wózek zajmują sporo miejsca i nic nie da się z tym zrobić. Zadbaj o to, by przejścia pomiędzy meblami, z których korzysta osoba niepełnosprawna, umożliwiały jej swobodny transfer pomiędzy nimi. Warto też zwrócić uwagę na własne przyzwyczajania. Mieszkając z osobą z ograniczeniami ruchowymi trzeba pamiętać o odkładaniu wszystkiego na miejsce. Taki drobiazg jak niepodsunięte pod stół krzesło, może sprawić choremu sporo problemów, a nawet stanowić zagrożenie,

Łazienka dla niepełnosprawnych – jak ją przystosować

Łazienka dla niepełnosprawnych jest pomieszczeniem bardzo istotnym i wymagającym największych zmian i adaptacji. W zależności od stopnia niepełnosprawności i tego, czy będzie się ona pogłębiać powinniśmy przemyśleć różne rozwiązania. Po poradę możesz udać się oczywiście do doradców ze sklepów sprzedających sprzęt ortopedyczny i rehabilitacyjny, ale tak naprawdę największym źródłem inspiracji są Ci, których dotknął podobny problem. Łazienka dla niepełnosprawnych na być przede wszystkim pomieszczeniem bezpiecznym i dającym jak największą samodzielność. Warto w niej zainstalować poręcze przy toalecie, wannie lub pod prysznicem. Do kąpieli przydają się też krzesełka, które minimalizują ryzyko upadku. Poza sprzętem, warto przemyśleć rozkład akcesoriów, tak by osoba niepełnosprawna nie musiała po nic daleko sięgać lub często zmieniać pozycji.

Wyrównaj poziomy pomieszczeń

W wielu starszych mieszkaniach i domach występują dość znacznie różnice poziomów pomiędzy pomieszczeniami lub obecne są wysokie progi w drzwiach. O ile osoba poruszająca się o kulach da sobie z tym radę, to dla korzystającego z balkonika lub wózka może być to znacząca bariera. Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na remont i podniesienie/obniżenie podłóg, to postaraj się, by pomiędzy poziomami znalazło się coś na kształt podjazdów, czy kładek, które pozwolą gładko przejechać pomiędzy schodkami.

Komentarze są wyłączone.