Zrzeszotnienie kości dotyczy co trzecią kobietę na świecie i co piątego mężczyznę, po pięćdziesiątce. Statystycznie tyle kobiet i mężczyzn boryka się ze złamaniami osteoporotycznymi wynikającymi z tej choroby. Przyczyn rozwoju schorzenia jest bardzo dużo, widocznych oznak choroby za to praktycznie tyle co zero. Dolegliwość da się mimo wszystko leczyć.
Osteoporoza symptomy i charakterystyka potencjalnych pacjentów
W naszym kraju prawie dwa miliony pacjentów w piątej dekadzie swojego życia walczy z zrzeszotnieniem kości; schorzeniem, które manifestuje się w dwojaki sposób. Zrzeszotnienie kości rodzaju A notorycznie dotyczy kobiet i mężczyzn w wieku 70-75 lat i bezpośrednio związana z ogólną, słabszą kondycją układu kostnego. Osteoporoza typu B cechuje się zdrową bądź nieznacznie obniżoną gęstością kości, ale za to mniejszą wytrzymałością kości i najczęściej ujawnia się pomiędzy na przełomie piątej i szóstej dekady życia.
Okolicznościami predysponującymi jest głównie wiek, lecz także niedowaga czy skłonności przekazywane z pokolenia na pokolenie. Przy zbyt niezadowalającej ilości w diecie kluczowych witamin i składników mineralnych, a do tego przy stosowaniu nadmiernej ilości używek a ponadto minimalnej ilości ruchu, może rozwinąć się ta przewlekła choroba. Która zaś przez wiele lat nie manifestuje się w żaden sposób, co za tym idzie diagnozowana jest nagminnie dopiero w momencie wystąpienia złamania.
Osteoporoza leczenie – farmakologia plus dieta
Odwrócenie niebezpiecznych skutków zmian osteoporotycznych sprzyja zdwojeniu plusów, które stwarza farmakoterapia oraz ostrożne przeanalizowanie i poprawienie posiłków spożywanych każdego dnia. Na samym początku kuracji ordynowane są leki resorpcyjne, które mają przede wszystkim zbawiennie wpływać na gęstość mineralną układu szkieletowego, oraz ordynuje się medykamenty o działaniu stymulującym do rozwijania tkanki kostnej.
Dobór najlepszych środków leczenia ordynowany jest indywidualnie, z oczywistej przyczyny,bowiem zależy od odmiany schorzenia. Na długo przed czasem kiedy wdraża się środki farmakologiczne zleca się się badanie osteoporozy, które stwierdza, czy w grę wchodzi osteopenia – schorzenie zwiastujące ryzyko wystąpienia zrzeszotnienia kości, czy zmiany w kościach są już bardzo poważne i znaczne.
Niezależnie od stosowanych leków specjaliści komunikują konieczność wcielenia diety, która umiejętnie skomponowana pomoże zachować wysoki poziom spożycia witamin i soli mineralnych. Umiejętne czerpanie ze wszystkich cytowanych w tym tekście zaleceń oraz dołożenie starań o regularny wysiłek fizyczny, pomaga już w toku leczenia, ale i stanowi część profilaktyki schorzenia.