Jak urządzić małą łazienkę, aby była przytulna i komfortowa?
24 lutego 2020
Wyprawka na basen dla dziecka, czyli podręczny zestaw praktycznych akcesoriów dla malucha
29 lutego 2020

Jakie są rodzaje tkanin i które warto kupować?

Tkaniny dzielą się na kilka grup. Każda z nich ma określone właściwości i swoich zwolenników. Jedni wybierają tylko i wyłącznie rzeczy uszyte z tkanin niemnących się, a inni szukają na etykietkach potwierdzenia naturalności. Co wybrać, a czego się wystrzegać, aby czuć się komfortowo i swobodnie na co dzień?

Rodzaje tkanin i ich właściwości – naturalne i syntetyczne

Pierwszy najważniejszy podział dotyczy składu tkaniny. Do naturalnych zaliczają się te pochodzenia zwierzęcego (kaszmir, wełna i jedwab), jak i roślinnego (bawełna i len). Kupując ubrania uszyte na ich bazie, można mieć pewność, że są przyjazne dla skóry i nie powinny powodować żadnych podrażnień. Z kolei tkaniny syntetyczne (mylnie przez niektórych zaliczane do sztucznych) to wiskoza, modal, tencel i bambus, również wytworzone na bazie naturalnych składników. One też dobrze się noszą, ponieważ są przewiewne i oddychają. Niektórzy stronią od ubrań, na których znajduje się metka oznaczająca syntetyczne tkaniny. Nie ma jednak obaw. Warto je mieć w swojej garderobie. Ich jedynym minusem może być to, że mogą się miąć, ale wystarczy dobre prasowanie z użyciem pary wodnej, aby rzeczy wyglądały nienagannie. Trzeba pamiętać o tym, aby tego typu ubrania prać ręcznie i suszyć zawsze na płasko. Wtedy można mieć pewność, że będą długo wyglądały jak nowe.

Zatopieni w morzu poliestru

Rynek odzieżowy i dziewiarski podporządkował się modzie na poliester i inne sztuczne tkaniny. Poliester, akryl, poliamid czy nylon są nieprzyjazne dla skóry, nie dają żadnego komfortu termicznego, dlatego nie ma co liczyć na to, że będą grzały czy oddychały. Cóż, jak widać, nie stanowi to żadnej przeszkody dla miliona ludzi na całym świecie, którzy wybierają takie tkaniny ze względów praktycznych. Nie trzeba ich prasować, nie mną się i można je prać w pralce. Jednak komfort chodzenia, szkodliwość dla środowiska i dla ciała sprawiają, że nie warto nabywać takich tkanin. Co więcej, ubrania uszyte np. z poliamidu czy poliestru powinny być dużo tańsze od tych uszytych z naturalnych materiałów. Często jednak tak nie jest. Sportowe dresy czy t-shirty kosztują nieraz fortunę, ale i tak znajdują mnóstwo nabywców.

Gdzie się zaopatrywać w dobrej jakości tkaniny? Hurtownia tkanin, sklep czy bazary?

Warto robić zakupy w sprawdzonych sklepach lub bezpośrednio u producenta. Bardzo dobrym miejscem na zakupy jest hurtownia tkanin, bo tu także mniej zapłacimy za więcej. Wiele tego typu firm ma swoje strony internetowe i prowadzi sprzedaż online, dlatego można sobie dokładnie przeglądać katalogi i wybierać pasujące rzeczy. Każda hurtownia tkanin oferuje zazwyczaj mnóstwo ciekawych produktów w różnych kolorach, fakturach i cenach. Jeśli jest taka możliwość, warto też udać się osobiście na miejsce i zrobić większe zakupy. Zawsze znajdzie się w takim miejscu ktoś, kto pomoże wybrać odpowiednie ubrania i doradzi, co do materiału. Korzystanie natomiast z lokalnych bazarów jest już mniej pewne, chyba że ma się zaufanie do sprzedawcy.

Hurtownia tkanin i sklepy z polską odzieżą to dwa najważniejsze miejsca, w których można robić wartościowe zakupy. Czasami lepiej wydać więcej, a czuć się komfortowo. Naturalne tkaniny trzeba wybierać szczególnie wtedy, gdy kupuje się bieliznę oraz pidżamy i ubranka dla dzieci. Różnicę między tkaninami można zobaczyć tylko wtedy, gdy porówna się równocześnie dwa materiały, naturalny i sztuczny.

Komentarze są wyłączone.