Jak wybrać idealne łóżeczko dla niemowlaka?
22 sierpnia 2020
Dotacja z PFRON na remont łazienki
18 grudnia 2020

Jaki wózek elektryczny wybrać?

Wózek toaletowy, który będzie idealny dla jednego użytkownika, może okazać się nieodpowiedni dla innego. Jest to spowodowane zróżnicowaniem stopnia niepełnosprawności oraz innym stylem i trybem życia. W związku z ty, wybór takiego sprzętu powinien być dobrze przemyślany. Czym kierować się podczas wyboru elektrycznego wózka inwalidzkiego?

Elektryczny wózek toaletowy – na co zwrócić uwagę?

Najprostszy wózek toaletowy nie jest niczym innym jak klasycznym wózkiem inwalidzkim manualnym ze wmontowanym silnikiem oraz przełącznikiem jazdy. Istnieją jednak nowoczesne wózki elektryczne z wieloma udogodnieniami, które zapewniają komfort i bezpieczeństwo osobom z ograniczeniami ruchowymi dzięki rozwijającej się technologii. Niestety tego typu sprzęty z najnowszymi udogodnieniami są już bardzo drogie.

Najważniejszym pytaniem, na jakie należy sobie odpowiedzieć przed zakupem wózka inwalidzkiego, jest to, do czego i w jakich warunkach będzie on wykorzystywany. Jeśli najważniejsze jest, aby wózek toaletowy był przystosowany do warunków domowych, to jednym z najpopularniejszych pokojowo-terenowych wózków, jakie dostępne są na rynku, jest FOREST 3.

Najlepszy będzie cechował się cieńszymi kołami o mniejszych gabarytach, oraz słabym i cichym silnikiem. Wózki elektryczne posiadają silniki o maksymalnej prędkości 6 km/h, jednak dostępne są także takie, które poruszają się z prędkością 8 km/h czy nawet 10 km/h. Najszybsze sięgają nawet 15 km/h. Prędkość maksymalna zależna jest od jednostki napędowej. Ten sam model wózka może mieć różne osiągi – wszystko zależy od mocy silnika. Wadą szybkich wózków elektrycznych jest ich głośniejsza praca silnika oraz fakt, iż mogą stanowić zagrożenie w mniejszych pomieszczeniach oraz na nierównym terenie. Każdy wózek toaletowy ma wiele zalet, jednak nie każdy będzie spełniał oczekiwania wszystkich użytkowników. Wszystko zależy od indywidualnych możliwości oraz trybu życia. Na przykład istnieją wózki z możliwością pionizacji. Funkcja ta pozwala np. na sięgnięcie po coś, co jest za wysoko za pomocą jednego guzika. Dla osób, które planują wózkiem elektrycznym poruszać się wyłącznie na zewnątrz, istnieją specjalne wózki terenowe, które mają większą, stabilniejszą konstrukcję z szerszymi kołami.

Warto również zwrócić uwagę na wiele elementów, które zawierają wózki inwalidzkie elektryczne: rodzaje kół, hamulców czy boczków, jak i tworzywo, z którego zostały wykonane. Każdy detal ma wpływ na komfort oraz funkcjonalność.

Niektóre z wózków manualnych mają dodatkową możliwość zamontowania elektrycznego napędu, co jest względnie niedrogie w porównaniu z wózkami elektrycznymi, jednak nie wszystkie modele posiadają taką opcję. Jest to jednak bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które zamierzają korzystać z wózka inwalidzkiego manualnego, jednak liczą także na ułatwienie w trakcie jazdy.

Wózek inwalidzki z napędem elektrycznym – kiedy jest najlepszym wyborem?

W przypadku gdy osoba niepełnosprawna ma możliwość poruszania się na wózku inwalidzkim sterowanym manualnie, powinna zdecydować się na właśnie ten wybór. Jest on o wiele tańszy, a nieustanna praca górnych partii ciała umożliwia zachowanie dobrej sprawności fizycznej ramion, oraz jest to także dobra forma samodzielnej rehabilitacji. Wysiłek fizyczny poprawia także samopoczucie, co jest dodatkową zaletą tradycyjnego wózka inwalidzkiego.

Modele z napędem elektrycznym są zalecane w przypadku braku siły na samodzielne poruszanie się wózkiem ręcznym. Dzięki temu w prosty i łatwy sposób można poruszać się za pomocą intuicyjnego joysticka, który w zależności od modelu ma różne jego typy. Niestety rozmiar takich wózków jest o wiele większy i nie każde warunki mieszkaniowe będą właściwe. Kolejną trudność może stanowić cena, która jest znacznie większa, od zwykłego wózka ręcznego.

Wózek toaletowy elektryczny może być pewnego rodzaju dodatkiem do klasycznego wózka, przeznaczony do pokonywania większych dystansów, których użytkownik nie jest sam w stanie pokonać na wózku manualnym.

Komentarze są wyłączone.