Trudności związane z prowadzeniem własnego biznesu
12 maja 2016
Wady i zalety domków holenderskich
9 września 2016

Jak zaplanować karierę zawodową

Poszukiwanie dobrej i satysfakcjonującej pracy jest bardzo istotne w życiu każdego człowieka. Bardzo często to, czym się zajmujemy podporządkowuje całe nasze życie i kieruje je na zupełnie inne tory niż miało to miejsce dotychczas. Co więc jest najważniejsze gdy poszukujemy pracy?

Po pierwsze – musimy określić swoje preferencje co do przyszłego zawodu. Zależy to oczywiście w największej mierze od zdobytego wykształcenia i dotychczasowego doświadczenia. Jednak przecież jest wiele osób, które w trakcie kariery zawodowej zupełnie przekwalifikowują się i zmieniają pole działania na zupełnie odmienne od dotychczasowego. Trzeba się więc zastanowić jaka praca najbardziej by nas satysfakcjonowała, a jednocześnie gdzie mielibyśmy realne szanse na zatrudnienie.

Kiedy znajdziemy już jedno, lub kilka interesujących ogłoszeń dotyczących naboru na wolne stanowiska trzeba przygotować dokumenty, które będą niezbędne w procesie rekrutacji. Jednym z najważniejszych jest CV – czyli dokument, który przedstawia nasze dotychczasowe doświadczenie. Warto „spersonalizować” CV pod konkretne stanowisko, by jak najbardziej uwypuklić te cechy/zalety/doświadczenia, które mogą być interesujące dla naszego potencjalnego pracodawcy. Bardzo ważny jest również list motywacyjny. Jeśli pracodawca go wymaga, należy dołączyć go do aplikacji. Bardzo źle widziane są dokumenty sporządzone na zasadzie „kopiuj-wklej”, czyli lekko przeredagowane wzory dostępne w internecie. Jeśli nasza aplikacja zainteresuje rekrutera, trzeba będzie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Warto zasięgnąć informacji o firmie, do której idziemy, o jej misji, wizji, zakresie działania, osiągnięciach itp. Z pewnością trzeba też przygotować się do pytań o dotychczasowe doświadczenie, osiągnięcia i oczekiwania finansowe.

Ważne jest też nastawienie. Pracodawcy szukają zazwyczaj osób kontaktowych, pogodnych i nastawionych na sukces, ponieważ tacy pracownicy gwarantują sukces firmy. Nie należy zrażać się długim czasem, jaki mija między aplikacją, a zaproszeniem na rozmowę, lub rozmową, a ponownym kontaktem. Dla niektórych firm, szczególnie tych większych problematyczny jest elektroniczny obieg dokumentów i informacji, ponieważ każda kandydatura musi przejść przez kilka działów i kilka osób, więc na rezultaty starań o nowe stanowisko trzeba czasami trochę poczekać.

Komentarze są wyłączone.