Jak dopasować żyrandol do wnętrza?
22 lipca 2020
Jaki wózek elektryczny wybrać?
16 września 2020

Jak wybrać idealne łóżeczko dla niemowlaka?

Dla małego człowieczka, który dopiero co przyszedł na ten świat, rok trwa całą wieczność. W tym czasie niemowlę potrzebuje przede wszystkim poczucia bezpieczeństwa, które zapewniają mu bliskość i czułość rodziców oraz przyjazne otoczenie. Na początku niemowlak prawdopodobnie najwięcej czasu spędzi na przemian, we własnym łóżeczku i w objęciach rodziców. W związku z tym tak ważny jest staranny wybór tego mebla, jak i przyborów takich jak pościel czy kocyk niemowlęcy.

Bezpieczeństwo powinno stanowić podstawę w planowaniu łóżeczka dla niemowlaka

Podczas zakupu łóżeczka niemowlęcego, warto kierować się nie tyle wyglądem, ile bezpieczeństwem i wygodą. Design jest istotny, jednak zaleca się zostawić go na koniec. Należy jednak pamiętać, iż około 40 procent wypadków wśród najmłodszych ma miejsce właśnie w domu. Choć dotyczy to raczej dzieci w wieku powyżej dwóch lat, to i łóżeczku niemowlęcia może się wiele zdarzyć.

Ze względu na to, że na rynku dostępne są różne rodzaje łóżeczek, najlepszym rozwiązaniem wydaje się jednak to tradycyjne, z drewnianymi szczebelkami. Łóżeczko turystyczne może nie spełnić postawionych mu oczekiwań na co dzień, ponieważ ciężko się z niego wyciąga niemowlaka, a starsze dziecko będzie się denerwować, że nie widzi, co się dzieje na zewnątrz.

W drewnianym łóżeczku należy zadbać o to, aby nie było żadnych drzazg, wystających śrubek oraz innych niewykończonych elementów. Każda część powinna być idealnie gładka oraz bezpiecznie przymocowana. Warto także pomyśleć o usytuowaniu łóżeczka niemowlęcego, ponieważ powinno być ono z dala od grzejnika, okna i elektrycznych urządzeń.

Jak pozytywnie wpłynąć na zmysły maluszaka?

Niemowlę intensywnie czuje zapachy, z czasem kolory oraz dźwięki. Łóżeczko niemowlęce powinno być wykonane z bezpiecznych materiałów, dlatego zaleca się wybierać te, które nie są pokryte toksycznymi farbami czy lakierami. Opary nie tylko drażnią zmysły węchu, ale także wchłaniają się przez delikatną skórę.

W skórze dziecka występują receptory przekazujące informację dla rozwijającego się mózgu dziecka. Największe znaczenie ma dotyk opiekunów, bez którego niemowlę nie będzie się rozwijało w prawidłowy sposób. Jednak przyjemność sprawia także kontakt z delikatnym i miękkim materiałem, jak na przykład kocyk niemowlęcy, pościel czy zabawki. Warto więc zadbać o to, aby łóżeczko niemowlęce było wykonane łagodnie zakończonych, gładkich elementów.

Kolory drewnianego łóżeczka niemowlęcego także są ważne. W początkowej fazie życia pozytywnie na pracę mózgu działają kontrastujące i jaskrawe barwy. I właśnie takie warto pokazywać dziecku, ale raczej na książeczkach, obrazkach czy zabawkach. Łóżeczko, z którym dziecko ma kontakt niemal cały czas, powinno już być w stonowanym kolorze, ponieważ nadmiar bodźców powoduje płaczliwość, zmęczenie i problemy ze snem.

Kocyk niemowlęcy i zabawki – czyli to, co najważniejsze dla maluszka

Zarówno kocyk niemowlęcy, jak i zabawki powinny znaleźć się w łóżeczku. Z początku idealna będzie karuzela zawieszona nad łóżeczkiem oraz zabawki odtwarzające szumiące dźwięki. Niemowlak nie potrzebuje wiele do zabawy i szczęścia, jednak z czasem przychodzi czas, że najlepszym rozwiązaniem będzie kupienie mu jakiejś bardziej skomplikowanej zabawki, układanki, grzechotki czy klocki. Dużo pierwszych zabawek można również zrobić samodzielnie. Jednak należy przede wszystkim kierować się bezpieczeństwem maluszka. Odpowiednio dobrany kocyk niemowlęcy, czyli taki który będzie cechował się miękkością i miłym zapachem, będzie towarzyszył maluszkowi przez wiele lat. Należy jednak pamiętać, aby łóżeczko niemowlęce nie było przeładowane pluszakami czy gadżetami, ponieważ jest to dość niebezpieczne.

Komentarze są wyłączone.