Rozliczenie dochodów z zagranicy w polskim PIT zależne jest od kraju, w którym odbyte zostało zatrudnienie. Podobnie jest z rozliczeniem zwrotu podatku z zagranicy – pracując w państwie zaliczanym do jednej grupy, nie jest konieczne wykazywanie zwrotu podatku z zagranicy, gdy zwrot podatku został otrzymany od państwa należącego do drugiej grupy. W takiej sytuacji dochód ten powinien być wykazany w polskim PIT. Jak otrzymać zwrot podatku zagranicy?
Obowiązek rozliczenia się w Polsce z zagranicznych dochodów zależny jest od dwóch czynników:
Rezydencja podatkowa w Polsce ma miejsce, w przypadku spełnienia co najmniej jednego z poniższych warunków:
Jeśli z konkretnym krajem Polska posiada podpisaną tzw. umowę z odliczeniem proporcjonalnym, to w wyniku spełnienia powyższych warunków – np. posiadania polskiej rezydencji podatkowej, należy rozliczyć się w Polsce z uzyskanych dochodów zagranicznych (nie zważając na to, czy w Polsce zostały otrzymane dochody, czy też nie). Dochody zagraniczne wpisuje się w odpowiednie pozycje (w zależności od typu dochodów) d sekcji D w PIT-36.
Jednak w sytuacji, gdy Polska z danym krajem ma podpisaną tzw. umowę z wyłączeniem z progresją to:
Metoda wyłączenia z progresją – opiera się na tym, iż w Polsce zwalnia się z opodatkowania dochód otrzymany w drugim państwie, jednak oddziałuje ona na ustalenie stopy procentowej, według której następuje obliczenie należnego podatku od dochodu osiąganego w Polsce.
Metoda proporcjonalnego odliczenia – bazuje na tym, iż dochód osiągnięty za granicą jest opodatkowany w Polsce, jednak od należnego polskiego podatku odlicza się podatek zapłacony za granicą. Takie odliczenie jest limitowane wysokością podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód otrzymany w obcym państwie. Limit odliczenia można wyliczyć z następującego wzoru: podatek należny polski* (dochód zagraniczny/ dochód łączny).
Art. 45 ust.3A ustawy o PIT głosi, że „Jeśli podatnik, obliczając podatek należny, dokonał odliczeń od dochodu, podstawy obliczenia podatku lub podatku, a następnie otrzymał zwrot odliczonych kwot (w całości lub w części), w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot, dolicza odpowiednio kwoty poprzednio odliczone”.
W przypadku pracy za granicą oraz otrzymywania zwrotu podatku z zagranicy – to, czy powinno się go uwzględnić w polskim PIT, decyduje kraj, z którego został otrzymany zwrot. Jeśli jest to kraj, z którym Polska posiada podpisaną umowę wyłączenia z progresją w zakresie unikania podwójnego opodatkowania, wtedy nie należy wykazywać zwrotu zagranicznego podatku w polskim PIT, gdyż dochody zagraniczne są zwolnione z podatku.