Wakacyjne plany na lato w mieście – pomysły dla całej rodziny
20 sierpnia 2018
Gwarancje idealne dla kobiet
26 sierpnia 2018

Dzianina bawełniana – w jaki sposób odróżnić ją od tkaniny i dlaczego ją wybieramy?

Bawełna należy do naturalnych materiałów, który bez zarzutów sprawdza się w przypadku casualowych ubrań, bądź też na bardziej eleganckie okazje. Wygodna, miękka, lecz… nieco inaczej układająca się na ciele, jeżeli jest tkaniną, a inaczej, jeśli jest to dzianina. Jak dostrzec różnicę już na pierwszy rzut oka?

Tkanina a dzianina bawełniana

Na tkaninę zawsze składać się będą 2 rodzaje niteczek, ułożone względem siebie pod kątem prostym. Dzięki temu tkanina nie nie ulegnie rozciągnięciu, jednak nie wykazuje przy tym zbytniej elastyczności. Tę ostatnią cechę uzyskuje się poprzez dodanie elastanu. Tkanina ma podkreślać figurę, ponadto jej niewrażliwość na tarcie i rozciąganie, a przy tym brak zjawiska elektryzowania się, mają wpływ na to, że chętnie ją wybieramy.

Tkanina nadaje się idealnie do wyrobu obrusów, poszewek na pościel, płaszczy, sukni, najróżniejszych kostiumów, a ponadto uniformów. Co więcej ma nieco szersze zastosowanie niż dzianina, a wśród zazwyczaj fabrykowanych splotów, rozróżnia się: płócienny, atłasowy i skośny.

Bawełna – dlaczego akurat ona?

Bawełna jest naturalna i ekologiczna. Jest również przyjemna w dotyku, przewiewna oraz stosowana jako materiał dla wielu elementów, nie tylko garderoby. To z tego względu dzianina bawełniana zazwyczaj jest naszym intuicyjnym wyborem, gdy przyrównujemy możliwości i zalety konkretnych materiałów.

Bawełna, choć posiada niejedną zaletę, może jednak ulec widocznemu gnieceniu się czy zużyciu, jeżeli ma zbyt wiele kontaktu z wodą. Czy to dzianina bawełniana, czy może tkanina bawełniana – o każdy taki produkt musimy zadbać. Prać, suszyć, prasować i stosować w zgodzie z przeznaczeniem, a także oznaczeniami, jakie przeważnie odnajdziemy na metkach.

Komentarze są wyłączone.