Jaki wózek elektryczny wybrać?
16 września 2020
Pyłek sosny i jego prozdrowotne zastosowanie
28 stycznia 2021

Dotacja z PFRON na remont łazienki

Codzienne funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami jest znacznie utrudnione. Z pewnością każda z nich chciałaby otrzymać choć namiastkę samodzielności. Taką szansę niepełnosprawni mogą uzyskać, jeśli tylko zastosujemy w ich mieszkaniu odpowiednie rozwiązania. Skąd wziąć na nie fundusze?

Na czym polega dotacja z PFRON na remont łazienki?

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oferuje dotację na adaptację oraz modernizację łazienki dla osoby niepełnosprawnej. To właśnie w łazience niepełnosprawny odczuwa najbardziej swoją niesamodzielność i potrzebę pomocy drugiej osoby. Jednocześnie jest to ta sfera życia, w której każdy chciałby mieć choć odrobinę prywatności. Dla osoby z niepełnosprawnością takie pojęcie nie istnieje, dopóki jego łazienka nie jest przystosowana do jego potrzeb, ponieważ cały czas musi on liczyć na wsparcie drugiego człowieka, co może być dla niego nieco krępujące. Dlatego właśnie PFRON oferuje dotację na ten cel. Trzeba zdać sobie bowiem sprawę, że najczęściej osoby niepełnosprawne nie posiadają funduszy na to, aby przystosować łazienkę do swoich potrzeb i przez długie lata żyją w niekomfortowych dla siebie warunkach. Oferowane kwoty mogą sięgać nawet 80 % całej inwestycji. Pamiętajmy jednak, że cała suma nie może przekroczyć kwoty równej piętnastokrotności przeciętnego wynagrodzenia. Dotacja jest dla osoby z niepełnosprawnością prawdziwą szansą na lepsze życie, o której bardzo wielu z nich marzy przez większość swojego życia.

Co trzeba zrobić, aby dostać dotację?

Zasady ubiegania się o dotację z Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego są bardzo proste. Odpowiednie dokumenty należy złożyć we właściwym dla miejsca zamieszkania osoby niepełnosprawnej powiatowym centrum pomocy rodzinie. Są to orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, wniosek o dofinansowanie, zaświadczenie o dochodach osoby składającej wniosek, a także kserokopia aktu własności lub umowy najmu lokalu. Odpowiedni wniosek znajdziemy bez problemu w Internecie lub w ośrodku PCPR. We wniosku powinniśmy zawrzeć przede wszystkim konkretne elementy planowanej modernizacji. Ich wyraźnym celem powinno być przezwyciężenie przez osobę niepełnosprawną barier w codziennym funkcjonowaniu i zminimalizowanie zakresu pomocy potrzebnej od drugiej osoby. Planowane działania mają więc podnieść samodzielność niepełnosprawnego.

Taboret pod prysznic i inne udogodnienia dla niepełnosprawnych

Często nawet najprostsze rozwiązania mogą przynieść osobie niepełnosprawnej poprawę jakości jej życia. Jednym z nich jest zamontowanie w łazience odpowiedniego prysznica, który umożliwi osobie niepełnosprawnej codzienną higienę bez konieczności wzywania pomocy. Prysznic nie powinien posiadać brodzika, co jest ważne przede wszystkim dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Dzięki temu niepełnosprawny będzie mógł swobodnie wjechać pod prysznic i tam dopiero samodzielnie przesiąść się na taboret pod prysznic. Jest to kolejne bardzo przydatne dla osoby z ograniczoną ruchomością rozwiązanie. Alternatywą może być także zamontowane na stałe siedzisko. Pamiętajmy, aby taboret pod prysznic wyposażony był w antypoślizgowe nóżki. Dzięki temu osoba niepełnosprawna będzie czuła się stabilniej i znacznie bezpieczniej. W łazience warto także zamontować specjalne uchwyty, dzięki którym osobie z ograniczonymi możliwościami ruchowymi łatwiej będzie korzystać z prysznica, wanny czy toalety. Uchwyty również powinny być możliwe jak najbardziej stabilne. Świetnym pomysłem będzie także zastosowanie nakładki na sedes dla osoby niepełnosprawnej. Dzięki niej muszla klozetowa będzie usytuowana wyżej, a to zminimalizuje ryzyko wypadków. Pamiętajmy, aby umywalka umieszczona była odpowiednio wysoko, aby osoba jeżdżąca na wózku mogła swobodnie z niej korzystać. Wszystkie te, a także inne rozwiązania mogą być sfinansowane dzięki dotacji z PFRON.

 

Komentarze są wyłączone.